Ritz Carlton

ISTANBUL


acrobat
Bilgi dosyasını indirin (PDF 238 KB)

RITZ CARLTON BİNA OTOMASYONU (Ar-Ge. projelendirme)

Türkiyede yer alan tek 7 yıldızlı otel olan Ritz Carlton Otelinin enerji tasarrufuna çözüm olabilmesi için

1-Her odaya yerleştirilecek bir kontrol ünitesi Ile odaların boş olduğu durumlarda gerekli kontrolların yapılabilmesi için altyapı oluşturulması amacı ile proje çalışmaları yapılmıştır

2- Koridorlara yerleştirilecek uygun bir çözüm yöntemi ile insanların karanlığı görmesine fırsat bırakmadan koridorların yanması sağlanacak bunun dışında sistem ekonomi modunda çalışacaktır.

1- Odalara yerleştirilecek birer kart okuyucu ile giren kişinin otele ait kartı yerleştirmesi sonucunda sistem uyanacaktır.

2- Sistem Check-in sırasında reception tarafından çalışmaya set edilebilecektir.

3- Sistem Group check in yapılmasına uygun bir şekilde çalışabilecektir.

4- Sistem odaya giren çalışanların kartlarını yerleştirmesi sonucunda tam fonksiyon çalışmaya başlayacaktır.

5- Oda istendiği takdirde uzun süreli boş kalmalar sırasında belirli zamanlarda merkezi sistem tarafından ısıtma ya da soğutmaya alınabilecek yapıda olacaktır.

6- İstendiği taktirde kasalara yerleştirilecek sensörler vasıtası ile Check-out sırasında müşterinin uyarılması sağlanabilecektir.

7- Kapılara yerleştirilecek sensörler yardımı ile kapı açılırken koridor ışıklarına açma kumandası gidebilecektir.

8- Odalara yerleştirilecek kart okuyucuların üzerindeki bir LCD ekran vasıtası ile istenen mesajlar istenen dilde odaya iletilebilecektir.

Bu sistemlerin otelin doluluğu gözönüne alındığında doluluk yüzdesi ile orantılı bir şekilde konukların odaya giriş çıkış sayıları ve house-keeping elemanlarının odaya müdahele zamanı yaklaşık ortalama 2 saati bulduğundan yola çıkılırsa 2 saat boyunca 244 odada harcanan ısıtma/soğutma enerjisi ile açık bırakılan aydınlatmaya ait enerji masrafları tamamen önlenecektir. Koridorların 24 saat üzerinden aydınlatmaları ile ilgili otomasyon devreye alındığında bu tasarruf çok daha yüksek değerlere erişecektir.

Bu tasarrufun yanısıra konuklara gerek yazılı kısa mesajlar ile erişimin yapısı kurulacak gerekse kasaların boşaltılmadığı ile ilgili bilgi altyapısı sayesinde konuk memnuniyeti ayrıca gözetilecektir.