Şişe Cam Fabrikaları

Levent -ISTANBUL

  acrobat
Bilgi dosyasını indirin (PDF 230 KB)

ŞİŞE CAM FABRİKALARI AYDINLATMA OTOMASYONU (Ar-Ge,Projelendirme,Devreye Alma)

Şişecam Genel Müdürlük Binası, her katta 14kVAh, 28 çalışma katında ise toplam 390 kVAh aydınlatma gücüne ihtiyaç duymaktadır.

Yılda ortalama 250 çalışma günü ve 12 saat üzerinden, binanın yıllık aydınlatma enerji harcaması1,2MVAh’ tır. Bu değer üzerinden %40 tasarruf yapılabilecek bir sistem kurulması ise yılda ortalama 480.000kVAh enerji tasarrufu getirir ki maddi karşılığı 0,1 $/kwh birim fiyat üzerinden düşünüldüğünde yılda 24.000 $ ‘dır. Üstelik bu rakama sistem yapısından dolayı tasarruf edilen floresarı yanma süreleri ve eleman masraflarının azalması gibi giderler dahil değildir.

Şişecam Genel Müdürlük Binasında her katta toplam 60 Linye ve 72 anahtar kontrolu için yeterli olabilecek bir sistem kurulmuştur. Toplamda 1680 linye, 2016 Anahtar kontrolu için tasarlanan bu sistemle, aydınlatma harcamalarında yıllık 480.000 kVAh’a varan tasarruflar sağlanabilecektir. Sistem, istatistiksel olarak % 75’e varan tasarruflar sağlayabilirse de bu rakamlara erişebilmek için tüm çıkışlarının’ Dim ‘ özelliğine sahip ve aynı anda kontrol edilebilecek gruplarının daha küçük birimler halinde düzenlenmesi projelendirilmesi gerekir. Bu artık Dali kontrolu ile daha kolay gerçekleştirilebiliyor.

Türkiye’nin en büyük bankası olan iş Bankası’nın sahip olduğu binalar içindeki 3.Kulede yer alan Şişecam Genel Müdürlük Binasında 28 kat bulunmaktadır. Gerçekleştirilen aydınlatma otomasyonu uygulamasının başarısı diğer binalarda (kulelerde) de aynı uygulamanın gündeme gelmesini sağlamıştır. Binada 10 Router ile ayrılmış 220 ünite kullanılmakta ve tüm binada, 40 noktadan aldığı ışık seviyesi ile enerji tasarrufunu gerçekleştirmektedir. Binada kurulan sistem toplamda 114.000 noktaya kumanda verebilecek niteliğe sahiptir.

2 Numaralı kulede bir ofiste gerçekleştirilen ayrı bir sistem tasarımında ise çalışanların kendi bulundukları alanın aydınlatma kontrollerini kendi bilgisayarları Üzerinden gerçeklestirilmesi sağlanmıstır. Bu sistemin yerleştirildiği ofiste toplam 60+ PC bir ağ üzerinden sadece kendileri ile ilgili noktalara kumanda verebilmek üzere programlanmıştır.